logo
Biuletyn Informacji Publicznej

Impreza z okazji Dnia Ziemi 22 kwietnia 2022 „Moje miasto – Kalisz”

22 kwietnia 2022r. uczniowie Szkoły Podstawowej nr 9 obchodzili Dzień Ziemi – w średniowiecznym wydaniu w Rezerwacie Archeologicznym w Kaliszu na Zawodziu.

 Cele obchodów:
• Zapoznanie uczniów z tradycją obchodów Dnia Ziemi,
• propagowanie wśród uczniów ekologicznego stylu życia,
• zwrócenie uwagi uczniów na ciekawostki ze średniowiecznego życia w Grodzie Piastów na Zawodziu, otaczające ich najbliższe środowisko,
• zazielenienie terenu przyszkolnego,
• nawiązywanie poprawnych relacji między uczniami i integracja środowiska szkolnego,
• rozbudzanie u uczniów szacunku do przyrody i podejmowanie przez nich prostych działań mogących ją chronić,
 
W Dzień Ziemi uczniowie kl.4-8 przynieśli sadzonki kwiatów na rabatkę przed szkołą. Uczniowie kl.7b pod opieką pani Moniki Raniś i pani Anny Kliber od rana posadzili wiosenne kwiaty na klombach przed głównym wejściem do budynku szkoły.
 
Dla chętnych uczniów i wychowawców odbyła się lekcja muzealna z przewodnikiem na terenie Rezerwatu Archeologicznego w Kalisz „Ciekawostki ze średniowiecznego życia w Grodzie Piastów”. Pod okiem pana archeologa młodzież poznawała życie i obyczaje, jakie panowały w średniowiecznym grodzie oraz podziwiała odtworzoną w Rezerwacie częściową zabudowę średniowiecznej warowni, na którą składają się: brama wjazdowa do grodu wraz z palisadą i mostem, kamienny kurhan, siedem drewnianych chat, dwupoziomową wieżę obronną, wały skrzyniowe, fundamenty oraz część przyziemia romańskiej kolegiaty, liczne repliki średniowiecznych przedmiotów. W części etnograficznej osiemnastowieczną chatę przeniesioną ze starego miasta w Kaliszu.
 
Po zwiedzeniu osady, uczniowie piekli kiełbaski na ognisku. Wszystkim dopisywał dobry humor, uwieczniony na wspólnych, pamiątkowych zdjęciach.
 
Comments are closed.