logo
Biuletyn Informacji Publicznej

XVII  RAJD ŚLADAMI PRZODKÓW

W dniu 17 września 2022r. odbył się XVII RAJD „ŚLADAMI PRZODKÓW” – towarzyszący XIX Europejskim Dniom Dziedzictwa Kulturowego w Kaliszu.

 W rajdzie brali udział uczniowie naszej szkoły z klas: 5A, 6B, 5B, 8A, 8B, 8C i 8D pod opieką pani Moniki Raniś. Celem rajdu było upamiętnienie mieszkańców Kalisza innego wyznania i pochodzenia, którzy mieli wpływ na kształtowanie się kulturowego i przemysłowego dziedzictwa miasta, ukazanie miejsc i przypomnienie wydarzeń, w których rodziła się wielokulturowość Kalisza. Uczestników rajdu   prowadził  przewodnik PTTK  „TRASĄ ŻYDOWSKĄ” cmentarz na ul. Podmiejskiej – ul. Kościuszki – DZIELNICA ŻYDOWSKA ( ul. Złota, ul. Piskorzewska) – skwer historyczny ROZMAREK ukazując i omawiając życie Żydów w Kaliszu na przestrzeni dziejów. Zdobytą wiedzę uczniowie wykorzystali rozwiązując kartę pracy. Mimo chłodu i deszczu wszyscy dotarli do mety, gdzie czekały na uczniów grochówka, pyszne lody  i ciasto drożdżowe.

W czwartek 15.09.2022 r. odbył się w lokalu PTTK ( u. Łódzka 29a) konkurs historyczno-krajoznawczy: Wielokulturowy i wielowyznaniowy Kalisz-nasze wspólne dziedzictwo, gdzie SP nr 9 reprezentowali przedstawiciele klasy ósmej: Martyna Rolińska kl.8a i Jonasz Przybył kl.8d. Uczniowie zajęli w tym konkursie I miejsce.

Konkurs na najciekawszy album o wielokulturowości Kaliszu wykonały i wygrały zajmując
 I miejsce uczennice kl.8b: Inez Szymczak i Alicja Rudowicz.

II miejsce zajęła uczennica kl.8d Wiktoria Karolak za projekt znaczka na następny rajd „ŚLADAMI PRZODKÓW”

W klasyfikacji generalnej zwyciężyła drużyna SP nr 9 zajmując I miejsce i zdobywając puchar.

Comments are closed.