Tragiczny wrzesień 1939

„Tych dni historia nie zapomni
Gdy stary ląd w zdumieniu zastygł
I święcić będą nam potomni
Po pierwszym września – siedemnasty.”

Pamięć o ofiarach niemieckiej i sowieckiej agresji na Polskę we wrześniu 1939 roku oraz ich tragicznych dla naszego kraju konsekwencji była tematem uroczystości, która odbyła się w naszej szkole 13 września. „Tragiczny wrzesień 1939” to rezultat sojuszu III Rzeszy i Związku Radzieckiego, które we wrześniu 1939 roku zbrojnie napadły na Polskę. Wojna rozpoczęła się jednocześnie w wielu miejscach, zaskoczeni Polacy bez wahania chwycili za broń i stanęli do obrony kraju. „Wyruszali chłopcy na wojenkę, zostawiali oczu blask…” te słowa wyśpiewane przez szkolny chór wzruszyły wszystkich zebranych, natomiast zakończenie utworu „krzepną nam w pamięci daty ułożone w polski krzyż” jest obietnicą złożoną tym, którzy oddali życie za Polskę. Na zakończenie uroczystego apelu pan dyrektor Emil Jesiołowski podziękował uczniom oraz szkolnemu chórowi pod kierunkiem nauczycieli za piękne przygotowanie przedstawienia i przybliżenie nam tak ważnych wydarzeń.