logo
Biuletyn Informacji Publicznej

Regionalne obchody 80. rocznicy napaści Niemiec na Polskę

15 września 2019 roku w Morawinie w gminie Ceków- Kolonia grupa uczniów z klas 7 i 8 z SP 9 w Kaliszu pod opieką nauczycieli wzięła udział w regionalnych obchodach 80. rocznicy napaści Niemiec na Polskę.

Uroczystości rozpoczęły się przy pomniku upamiętniającym żołnierzy poległych w Morawinie i okolicach we wrześniu 1939 roku. Wygłoszono okolicznościowe przemówienia, złożono kwiaty i zapalono znicze. Naszą szkołę reprezentował poczet sztandarowy.

Następnie na drodze gminnej przy szkole podstawowej odbyła się rekonstrukcja wydarzeń z początku września’ 39. Widzowie obejrzeli pokaz przygotowany przez grupy rekonstrukcyjne, a nawiązujący do 4 września, kiedy wojska niemieckie dokonały nalotów na pozycje obronne polskich wojsk. W parku przy szkole odbył się piknik militarny. Można było obejrzeć sprzęt wojskowy, pojazdy, umundurowanie. Niewątpliwymi atrakcjami była możliwość przejażdżki wozem opancerzonym czy obejrzenie czołgu od środka.

„Celem imprezy była promocja obronności kraju oraz wychowanie patriotyczne miejscowego społeczeństwa”- powiedział Mariusz Chojnacki, wójt gminy Ceków- Kolonia.

Comments are closed.