Pożegnanie absolwentów

19 czerwca 2019 roku był w kaliskiej „dziewiątce” szczególny. Po dziewiętnastu latach znów żegnaliśmy absolwentów ośmioklasówki.

Podczas uroczystego apelu dyrektor szkoły- pan Emil Jesiołowski wręczył uczniom świadectwa, dyplomy, nagrody za szczególne osiągnięcia, puchary- sportowcom, którzy reprezentowali szkołę w różnych zawodach, a rodzicom wyróżniających się uczniów, listy gratulacyjne. Podczas swojego wystąpienia pożegnał absolwentów, życząc im wielu sukcesów. Wskazał na wartości, którymi powinni kierować się w życiu i wyraził nadzieję, że wiedza i umiejętności, które nabyli w „dziewiątce” pozwolą im realizować cele i marzenia, ale także odpowiedzialnie egzystować w dzisiejszym świecie.

Podczas uroczystości obejrzeliśmy filmy dokumentujące, także w dowcipny sposób, osiem lat edukacji naszych absolwentów. Wróciliśmy do najwcześniejszych lat edukacji ósmoklasistów. Widzieliśmy, jak grzecznie, niewinnie, nieśmiało wyglądali 8 lat wcześniej. Co się z nimi stało przez te lata?  Film wywołał uśmiechy na twarzach uczniów i nauczycieli.

Każdy z absolwentów otrzymał płytę z nagraniem filmu. Młodsi koledzy przygotowali pamiątki, które wręczyli absolwentom. Uroczystość zakończenia roku dla ósmoklasistów przygotowały panie Izabela Brukowska i Małgorzata Michałek.

Na zakończenie uroczystości wysłuchaliśmy piosenek w wykonaniu chóru szkolnego pod kierunkiem pani Arety Lis, które wywołały łzy wzruszenia, nie tylko w oczach ósmoklasistów, ale także żegnających ich uczniów.

Ten dzień był szczególny także z innego powodu. Po wielu latach pracy na emeryturę odeszły panie Jadwiga Kujawa i Zofia Żuk. Pożegnali Je uczniowie, dziękując za trud, który włożyły przez te wszystkie lata, oddając wszystko, co miały w sobie najlepszego, uczniom, pożegnał Je pan dyrektor, wyrażając smutek z powodu, że szkołę opuszczają nauczycielki, które, będąc opoką tej szkoły, budowały przez lata jej dobry wizerunek i wykazując się rzadką umiejętnością zachęcania innych do myślenia, marzenia, poznawania, próbowania, działania, powodowały, że uczniowie chętnie uczestniczyli w zajęciach.

Pan dyrektor podziękował również pani Renacie Nastawskiej- przewodniczącej Rady Rodziców za pracę, zaangażowanie, zarówno w codzienną pracę, jak i podczas organizacji ogólnoszkolnych imprez. Podziękował także wszystkim rodzicom, którzy podejmowali wysiłek współpracy z nauczycielami, by wychowanie ich dzieci stało się procesem efektywnym, przynoszącym zamierzone efekty.

Dziś pożegnaliśmy się także z panią Anną Olczyk, która na własną prośbę zrezygnowała z pracy w naszej szkole. Pan dyrektor podziękował Jej za wszystko, co przez lata robiła dla naszej szkoły.

Na zakończenie uczniowie klas ósmych, wręczając kwiaty,  podziękowali za trud i pracę  wychowawcom, pani Magdalenie Cierniak i pani Edycie Szymkowiak, dyrekcji, nauczycielom i wszystkim pracownikom szkoły.