logo
Biuletyn Informacji Publicznej

Gra miejska- „Śladami Marii Dąbrowskiej i Emila Repphana”

15 października 2019 roku uczniowie kl.7 b- członkowie koła polonistycznego pod opieką pani I. Brukowskiej i p. M. Michałek uczestniczyli w grze miejskiej zorganizowanej przez Szkołę Podstawową nr 5 w Kaliszu z okazji 100-lecia szkoły.

Uczestnicy poruszali się po mieście śladami Marii Dąbrowskiej i Emila Repphana- patronów SP 5, wykonywali różne zadania i rozwiązywali zagadki związane z tymi postaciami. Niektórzy po raz pierwszy zetknęli się z nazwiskiem znanego w naszym mieście przemysłowca i dowiedzieli się, co zrobił dla Kalisza. Nazwisko pisarki jest wszystkim bliższe, ale ciekawostką było, że przedstawienie w kaliskim teatrze stało się inspiracją dla  twórczości autorki „Nocy i dni”- powieści, dzięki której dzieje Kalisza i jego spalenie przez pruskich żołnierzy w 1914 roku stało się znane większości Polaków.

Uczniowie odwiedzili też inne miejsca związane z Dąbrowską  np. budynek, w którym znajdowała się szkoła, do której uczęszczała pisarka, będąc dzieckiem, park, gdzie spędzała wolne chwile czy kamienicę, w której pracowała jako nauczycielka geografii.

Zadania nie sprawiły większych trudności, spacer po mieście, z racji pięknej pogody, był przyjemny, choć trochę męczący. Uczniowie dowiedzieli się ciekawych rzeczy i nawiązali współpracę ze szkołą im. Marii Dąbrowskiej, do której zwiedzenia zostali zaproszeni.  

Comments are closed.